Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Czy kontrola urodzeń może powodować depresję?

Kontrola urodzeń ma wiele form, w tym opcje hormonalne i niehormonalne. Podobnie jak wszystkie inne leki, istnieją skutki uboczne związane ze środkami antykoncepcyjnymi, takie jak bóle głowy lub nieregularne krwawienia. Chociaż wiele osób zgłaszało objawy depresji podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, nie ma wystarczających dowodów na to, że hormonalne środki antykoncepcyjne powodują depresję.

W tym artykule omówiono związek między hormonalną kontrolą urodzeń a depresją, a także rodzaje hormonalnej kontroli urodzeń i inne skutki uboczne.

żne rodzaje kontroli urodzeń

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów antykoncepcji, w tym leki na receptę (takie jak pigułki), wkładki wewnątrzmaciczne (IUD), produkty dostępne bez recepty (np. prezerwatywy), metody naturalne, procedury stałe i antykoncepcja awaryjna.

Najczęstsze metody antykoncepcji stosowane obecnie u kobiet w wieku od 15 do 49 lat to sterylizacja kobiet (18,1%), antykoncepcja doustna (14%), LARC (długodziałające odwracalne środki antykoncepcyjne, takie jak wkładki wewnątrzmaciczne i implanty) (10,4%) oraz prezerwatywy męskie (8,4%). Więcej na stronie https://www.gov.pl/web/psse-plock/ars-czyli-jak-dbac-o-milosc

Antykoncepcję można ogólnie podzielić na dwie kategorie: hormonalną kontrolę urodzeń i niehormonalną kontrolę urodzeń. Metody niehormonalne nie mają żadnych skutków ubocznych wpływających na nastrój.

Hormonalna kontrola urodzeń

Formy hormonalnej kontroli urodzeń obejmują:

  1. Złożone hormonalne środki antykoncepcyjne: Złożone hormonalne środki antykoncepcyjne, znane również jako pigułki, są najczęściej przepisywaną formą kontroli urodzeń. Wykorzystuje zarówno estrogen, jak i progestagen, aby zahamować owulację i uniknąć ciąży.
  2. Pigułka zawierająca wyłącznie progestagen: Ten doustny środek antykoncepcyjny jest kolejnym rodzajem antykoncepcji w postaci pigułki. Te „minipigułki” zawierają progestynę tylko w celu ochrony przed ciążą. Podobnie jak w przypadku pigułki złożonej, ważne jest, aby stosować antykoncepcję codziennie o tej samej porze, aby zmaksymalizować jej skuteczność.
  3. Plaster: system transdermalny zawiera hormony, które są powoli wchłaniane do organizmu przez skórę. Jest nakładany co trzy tygodnie i zdejmowany czwartego, aby umożliwić krwawienie z odstawienia. Plaster to kolejna forma złożonej antykoncepcji hormonalnej, w której jako składniki aktywne stosuje się zarówno progestagen, jak i estrogen.

Pierścień: pierścień dopochwowy to elastyczny pierścień, który wkłada się do pochwy. Jest używany w cyklu 28-dniowym, co oznacza, że ​​utrzymuje się przez 21 dni, a wychodzi przez siedem. Kiedy wychodzi, pojawia się okres. Pierścień jest wyrzucany po każdym miesiącu i zastępowany nowym. Chociaż jest to forma złożonej antykoncepcji hormonalnej, wykazano, że powoduje łagodniejsze skutki uboczne, ale jest bardziej związana z objawami pochwowymi.

Zastrzyk: Ten hormonalny środek antykoncepcyjny zawierający wyłącznie progestagen jest zastrzykiem podawanym przez lekarza co trzy miesiące. Działa poprzez powstrzymywanie jajników przed uwalnianiem jaj.

Implanty: Implant to małe urządzenie w kształcie pręcika, które jest umieszczane pod skórą w ramieniu przez pracownika służby zdrowia. Jest to rodzaj LARC, podobnie jak bardziej znana wkładka domaciczna. Działa do trzech lat. Musi zostać usunięty przez lekarza.

Wkładki domaciczne: W Stanach Zjednoczonych dostępne są cztery różne marki hormonalnych wkładek domacicznych, które zapewniają ochronę przed ciążą przez okres od trzech do siedmiu lat. Wkładki wewnątrzmaciczne to urządzenia w kształcie litery T, które muszą być zakładane i usuwane przez pracownika służby zdrowia.

Niehormonalna kontrola urodzeń

Niektóre formy niehormonalnej kontroli urodzeń obejmują:

  1. Miedziana wkładka domaciczna: miedziana wkładka domaciczna działa bez hormonów. Dzieje się tak, ponieważ sama miedź jest plemnikobójcza, co oznacza, że ​​zabija plemniki. Podobnie jak hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne, miedziana wkładka domaciczna musi być zakładana i usuwana przez pracownika służby zdrowia. Jako najbardziej długoterminowa forma kontroli urodzeń miedziane wkładki domaciczne mogą działać nawet przez 10 lat. Mogą być również stosowane jako antykoncepcja awaryjna.
  2. Metody barierowe: Te metody zapobiegają przedostawaniu się plemników do pochwy. Należą do nich prezerwatywy, diafragmy i kapturki naszyjkowe.
  3. Metody naturalne: Obejmuje naturalne planowanie rodziny („metoda rytmu”) i abstynencję.
  4. Stała kontrola urodzeń: w przypadku mężczyzn przeprowadza się zabieg chirurgiczny zwany wazektomią. Kobieca wersja stałej kontroli urodzeń to operacja zwana podwiązaniem jajowodów, powszechnie znana jako „podwiązywanie jajowodów”, która blokuje jajowody i zapobiega kontaktowi plemników z komórką jajową. Sterylizacja kobiet jest najczęstszą metodą antykoncepcji obecnie stosowaną u kobiet w wieku od 15 do 49 lat, co stanowi 18,1%.

Hormonalna kontrola urodzeń i depresja

Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić, czy hormonalna kontrola urodzeń powoduje depresję, ale nowsze badania wskazują, że kontrola urodzeń może prowadzić do objawów depresyjnych.

Duńskie badanie na dużą skalę opublikowane w 2016 r. wykazało, że u uczestniczek badania, które stosowały hormonalną kontrolę urodzeń, częściej zdiagnozowano depresję lub przepisano im lek przeciwdepresyjny. Ten efekt uboczny występował najczęściej u nastolatków, którzy przyjmowali hormonalne środki antykoncepcyjne.

Co ciekawe, wiele z badań donosi, że objawy depresji z czasem ustępowały wraz z dalszym stosowaniem.

Oddzielny przegląd z 2016 r. również badał związek między połączoną hormonalną kontrolą urodzeń a nastrojem, ale wyniki były niejednoznaczne. Autorzy badania zasugerowali, że potrzeba więcej badań i danych.

Chociaż wciąż nie ma ostatecznych dowodów potwierdzających, że antykoncepcja powoduje depresję, każda osoba reaguje inaczej na niektóre leki. Jeśli doświadczyłeś negatywnych skutków ubocznych kontroli urodzeń, w tym objawów depresji, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jakie inne opcje mogą Ci pomóc.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Więcej publikacji dla ciebie

Zgubione Klucze: otwarcie zamków, aut i drzwi

Zgubione Klucze to marka realizująca otwarcie zamków, pojazdów oraz drzwi, nie tylko terminowo, lecz też bez zniszczenia. Wykwalifikowany ślusarz Wrocław …

Dokładne wiadomości na temat produktów udostępnionych w sklepie online Sklep Życia

Szczegółowe informacje na temat wyrobów umieszczonych w sklepie wirtualnym Sklep Życia sprawiają, że kupujący o wiele szybciej podejmują decyzję w …

Drogowa pomoc – na jakie rzeczy trzeba uwagę podczas wyboru

Jeżeli ktoś wybiera się w podróż samochodem, to przeważnie ma nadzieję, że się mu uda bezpiecznie dojechać na miejsce. Ale …

Scrubber Cloth Manufacturer: krajowy wytwórca praktycznych ścierek do szorowania

Scrubber Cloth Manufacturer to krajowy producent praktycznych ściereczek szorujących, wykonujący dostawy na całym świecie. Bogaty zbiór produktów a także imponująca …

Skuteczne likwidowanie prusaków przez zakład BIOS

Świadczenia zakładu BIOS, objęte gwarancją a także ubezpieczeniem są zrealizowane na imponującym pułapie, a takie udogodnienia są bardzo dobrze postrzegane. …

W jaki sposób zadbać o machiny rolne i spowodować, aby wydajnie pracowały?

Części do kombajnów ziemniaczanych tworzą kluczowy szczegół w zapewnieniu sprawnej oraz efektywnej produkcji tych machin rolnych. Kombajny ziemniaczane są specjalnie …